Belediyelerin elektronik atıklar konusunda gösterdikleri duyarlılıkları sayfalarımıza taşımaya devam ediyoruz. Elektronik atıklar ve belediyeler serimiz Yıldırım’da Elektronik Atıklar Geri Kazanılıyor yazımızla devam ediyor.

Yıldırım Belediyesi, çevreye zarar veren aynı zamanda da ülke ekonomisi için değer taşıyan elektrikli ve elektronik atık eşyaları ekonomiye geri kazandırıyor.

Sürdürülebilir çevre politikaları kapsamında kaynakların geri kazandırılması adına önemli projeleri hayata geçiren Yıldırım Belediyesi, farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Ayda 65 ton cam atığını geri dönüşüme kazandırarak Türkiye’nin bu konuda Avrupa standartlarını yakalayan ilk ve tek belediyesi olan Yıldırım Belediyesi, Mart ayının başından bugüne bin 298 kilogram elektronik atığı ve bin 350 kilogram pili geri dönüşüme kazandırdı. Küçük elektronik atıklar toplama noktalarına bırakılırken, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, pişirme cihazları, elektrikli süpürge ve halı yıkama cihazları gibi büyük atıklar için belediye ekipleri çağrılabiliyor.

ÇOCUKLARIMIZA BORCUMUZ

Kaynakların doğru kullanımı ile birlikte, Yıldırım’da tüketim toplumundan üretim toplumuna geçiş yolunda önemli mesafe kat ettiklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Geri dönüşüm sadece Yıldırım ve Bursa’nın değil Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için hayati bir konu. Elektronik atıkların ekonomik değerinin bulunmasının yanı sıra bunlar doğru değerlendirilmediğinde insan sağlığı ve çevre için de ciddi tehdit oluşturabiliyor. Bu bilinçle ekiplerimiz,  ücretsiz olarak alınan elektronik atıklar ‘tekrar kullanılabilir’, ‘geri dönüştürülebilir’ ya da ‘imha edilmelidir’ şeklinde sınıflara ayrılarak gerekli işlemler yapılıyor. Bu alanda fark oluşturan projelerimizi artırarak, öncü belediye olmayı sürdüreceğiz. Bu çalışma bir belediyecilik hizmetinden ziyade bizim gelecek nesillere borcumuz. Unutmayalım ki yeşil ve temiz bir dünya atalarımızın bize mirası değil, çocuklarımızın emanetidir” diye konuştu. Cam atıkların geri dönüşümünde de Avrupa standartlarını yakalayan Türkiye’nin ilk ve tek belediyesinin Yıldırım Belediyesi olduğunu da hatırlatan Başkan Edebali, “Bu başarıyı yeterli görmüyoruz. Bunun çok daha üstüne çıkarak kendi standartlarımızı oluşturacağız” diye konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜM NE KAZANDIRIYOR?

Atık elektrikli ve elektronik eşyaların geri dönüşüme kazandırılması ile doğal kaynakların korunması yönünde önemli bir adım atılıyor. Diğer yandan enerji tasarrufu sağlanıyor ve doğaya bırakılan atık miktarı azalıyor. Türkiye’de yıllık 500 bin ton elektronik atık meydana gelirken, bunun sadece yüzde 1’i geri dönüştürülebiliyor. Geleceğe yatırım niteliğini de taşıyan geri dönüşüme büyük önem veren Yıldırım Belediyesi, bu miktarın çok daha yukarılara çekilmesini hedefliyor.

Kaynak:www.yildirim.bel.tr

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir