Elektronik atıklar konusunda yıllardır yayın yapıyoruz. Web sitemizde konuyla ilgili onlarca içerik mevcut. Günden güne eskiden bugüne doğru içeriklerimize göz atacak olursanız eğer elektronik atık sorununu küçülmek bir yana gittikçe büyüdüğünü ve artık çok ciddi noktalara geldiğini göreceksiniz.  Bugün baktığınızda çevre açısından plastik kaynaklı kirlilik, iklim değişikliği, yağmur ormanları ve vahşi yaşamın korunması ile birlikte elektronik atık meselesinde çok ciddi global bir soruna dönüşmüş durumda.  Bu yazımızda sizler için çok çarpıcı rakamlar hazırladık. Bu yazıya yorum yaparak ve paylaşarak bilginin yaygınlaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Hangi Elektronik Atık Türünden Yıllık Kaç Ton Çıkıyor?

Yapılan araştırmalar sonucu hangi elektronik eşya türünden hangi oranda elektronik atık ortaya çıkıyor artık bilebilmekteyiz. Dünya genelinde pek çok istatistik toplanıp değerlendirilip sonuçlar ortaya çıkmakta. Uluslar arası çevre kurumları da bu istatistikleri yayınlamakta. Bu yazımızdaki rakamları ve istatistikleri ise sizler için Dünya Ekonomik Forumu önderliğinde oluşturulmuş bir rapordan derledik. Hangi elektronik atık türünden yıllık kaç ton çıkıyor? Yazımızın devamında bu soruya net rakamlarla cevap vereceğiz.

En Büyük Grup Küçük Ev Aletleri Grubu

Ütü

En çok elektronik atık küçük ev aletleri grubundan çıkıyor. Bu alandaki ürünlerin kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda pek çok kategoride üretilmesi, bu kategorilerden bazılarının ise hedef kitlesi itibariyle düşük kalitede üretilmesi bu grubu elektronik atık türleri arasında birinci sıraya çıkarıyor. Rakama gelecek olursak yıllık olarak dünyada 16.8 milyon ton küçük ev aleti elektronik atık olarak ortaya çıkmaktadır.

İkinciliği Beyaz Eşyalar ve Büyük Aletler Üstleniyor

Buzdolabı

Her ne kadar kullanım ömürleri uzun olsa da buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ürünlerin oluşturduğu grup gezegenimizde en çok elektronik atığın ortaya çıktığı grup. Bu alanda ortaya çıkan atık miktarı ise yıllık bazda 9.1 milyon ton.

Klima ve Sıcaklık Alanında Faaliyet Gösteren Ekipmanlar

Klima

Yılda tam 7.6 milyon ton iklimlendirme aletleri elektronik atık olarak piyasaya çıkıyor. Bu aletlerin de doğru bir şekilde geri dönüşüm halkasında dahil olması çok önemli.

Ekranlar ve Monitörler

monitör

2020 yılına gelmemize rağmen hala tüplü monitörler başta olmak üzere ekran ve monitör alanında çok fazla elektronik atık çıkmakta. Özellikle ekranların tamir maliyetlerinin yeni ürün maliyetine yakın olması ekran konusunda çok fazla elektronik atık ortaya çıkmasına sebep oluyor. Her yıl 6.6 milyon ton ekran elektronik atık dağına karışmakta.

Küçük Akıllı Aletler

Tablet

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi akıllı donanımlardan türemiş elektronik atık sayısı aslında istatistiklere yansıyan rakamlardan çok daha fazla. Ancak genel olarak kullanıcılar zamanı gelince bir işe yarar düşüncesiyle sakladıkları için yıllık küçük akıllı aletten türeyen elektronik atık oranı 3.9 milyon ton olarak istatistiklere yansımakta.

Lambalar

Lambalar

Bilinçli eskitmenin bizleri en çok mağdur ettiği alanlardan biri lambalar. Bu alanda yılda 700.000 ton lamba elektronik atık olarak ortaya çıkmakta.

15 Responses

 1. Hem mühendislik hem de gelecek için çok iyi bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

  1. Mühendisliğe dikkat çekmeniz bu noktada çok önemli zira çoğu sorun ürünlerin dayanıksız üretilmesi ve bilinçli eskitme yöntemi. Umarız bu konuda okurlarımıza güzel fikirler verebilmişizdir.

 2. Bazı zamanlar rakamlar sözden daha etkili olabiliyor. Bu yazı da bunun güzel bir örneği olmuş. Özellikle elektronik aletlerde yaşanan herhangi bir sorun sonrasında bu aletleri servise gönderdiğimizde tamir için çıkarılan faturaların insanları yeni ürün almaya itmesi, elektronik atık sorununu daha da körüklüyor cidden. Ve 44.7 milyon ton atığın yılda yüzde kaçının geri dönüştürülebildiği de ayrı bir merak konusu. Yazınız için çok teşekkür ederim. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Tekrar elinize sağlık

 3. Yazınız gerçekten güzel. Bu konudaki yazılarla farkındalıkların arttırılması gerekiyor. Elinize sağlık.

  1. Yazılarımız iyi geri dönüşler alıyor. Zaman içerisinde paylaşımlar artıkça kamu oyu duyarlılığının artmasına ciddi bir katkı sunacağımızı düşünüyoruz.

 4. Bilgilendirme için çok teşekkürler, oldukça önemli bir konuyu ele almışsınız.

 5. Gelişen teknoloji sayesinde elektronik aletler hayatımızda giderek daha fazla yer kaplıyor. Böyle bilgilendirici yazılar insanlarda büyük farkındalıklar yaratabiliyor elinize sağlık gerçekten.

  1. Geri dönüşüm kültürü ve faaliyetleri dilediğimiz noktaya gelirse eğer gelişen teknoloji sonucu ortaya çıkmış atıl cihazların yani elektronik atıkların bize sorun açması gibi bir durum söz konusu olamaz.

 6. 2050 itibariyle bizleri bambaşka bir iklim, bambaşka bir dünya bekliyor anlaşılan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir