Geçtiğimiz yıldan bu yana akıllı telefon pazarı için ciddi problemler mevcut. Apple’ın güncellemeler aracılığıyla daha eski sürümlerin performansını düşürdüğü yasal süreçler sonunda ortaya çıktı. Her ne kadar Apple teknik savunmalarda bulunsa da kamu oyu bu savunmalardan etkilenmedi. Sonuçta kamu oyu önünde Apple, telefonları merkezi müdahelelerle bozan bir firma konumuna geldi. Son kullanıcıların güncelleme kaynaklı bozulmalardan çıkardığı sonuç ise çok açık: Yeni Telefon Almaya Zorlanıyoruz

ICA Yeni Araştırma Yayınladı

İtalya Rekabet Kurumu (ICA) ve İtalya Anti Tekel Kurumu, Apple ve Samsung merkezli olarak yeni iddialar gündeme getirdiler. Yeni gündemde bilindik güncelleme hilelerinden daha sıkıntılı konular da mevcut. ICA ve İtalya anti tekel kurumu da elbette güncelleme usülsüzlüğünün altını çiziyor. Resmi kurumlar, Apple ve Samsung’un kullanıcılarını güncelleme indirmeye mecbur bıraktığını ve bu inen güncellemelerin telefon fonksiyonlarını oldukça olumsuz etkilediğini belirtiyor. Yapılan araştırmaya göre önünde sonunda bu fonksiyon zayıflamaları, kullanıcıları yeni modelleri almaya sevk ediyor. Tabi haliyle Samsung ve Iphone kullanan insanlar genelde yeni bir markaya yönelmek yerine daha önce tercih ettikleri aynı markanın güncel modellerine yöneliyorlar.

Kullanıcı Aleyhine Ar-Ge

Bizim bildiğimiz genel manasıyla ar-ge bilişim ve insanlığın ilerlemesi için yürütülen bir faaliyettir. Elbette savaş endüstrisi hariç tutulur bu genel geçer önermeden. ICA’nın yaptığı açıklamaya bakılırsa konunun içinde Apple veya Samsung varsa ar-ge kavramı artık tamamen pozitif kullanamayacağız. Zira açıklanan bilgilere bakıldığında Samsung 5 milyon euro dolaylarında, Apple ise 10 milyon euro dolaylarında bütçelerinden ayırarak eski cihazların yavaşlatılması faaliyetlerine yatırım yapmış.

Bu Olanlar Yeni Değil

İkinci endüstri devriminden beri fabrikasyon üretiminde bir kavram mevcut. Bu kavramı genel olarak özetleyen sözcükler  “bilinçli eskitme” olarak bilinmekte. Bilinçli eskitme demek teknoloji, tekstil gibi üretim alanlarında da çıkan ürünlere bir son kullanma tarihi belirlemek demek aslında. O yüzden Apple’ın ya da Samsung’un uygulamaları yeni şeyler değil. Ancak onları etik dışı konuma düşüren şey, eskimeyi doğal sürecinde bırakmak yerine dış müdahele (güncelleme) yaparak gerçekleştirmeleri. Örneğin bir ampul 10 yıl gidecek şekilde de üretilebilir ancak 2 yıl gidecek şekilde üretiliyor. Bu konuda bir sıkıntı olduğu kesin. Ancak yine de bunun böyle olduğunu biliyoruz. bu teknoloji firmalarının yaptığı ise belki 5 yıl kullanabileceğimiz telefonu kendi stratejelerine göre ömrünü 2 yıla, 3 yıla indirmeleri.

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/technology/2018/10/24/italy-fines-apple-samsung-pressuring-customers-buy-new-phones-through-software-updates/?utm_term=.d4b4db12647a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir