Tamir kültürü maalesef ülkemizde zayıflamakta olan kültürlerden. Yoğun iş temposu, insanların uzmanlık alanları ve işe gidiş gelişlerde yolda harcanan vaktin oldukça artması, sosyal hayatta tanıdıklarla geçirilen vaktin artması gibi pek çok etken dolayısıyla insanlar bozulan kişisel eşyaları için gerekli tamir vaktini ayıramamakta. Sosyal hayatın ve trendlerin değişmesinin de bu tamir kültürünün azalmasında elbette ilgisi var. Her gün yeni bir cep telefonu modeli çıkarken insanların tamir vasıtasıyla bir telefonu 3-5 yıl kullanmaları için gerek ve yeter motivasyon ortaya koymak oldukça zor. Ekstra bir not düşmemiz gerekirse eğer tamir maliyeti ile yeni ürünler arasındaki maaliyet makasının her geçen gün daralması. İnsanlar 700-800 tl bandına sıfır akıllı telefon alabilecekken 400-500tl tamir ücreti ödemek istememektedirler. Ancak doğru teknikler ve doğru yerden malzeme tedariki sayesinde hala tamir çok cazip bir faaliyettir. Tamir etme kültürü ve elektronik atıklar ise birbiriyle doğrudan ilişkili konulardır. Tamir faaliyeti başlı başına elektronik atıkların geri dönüşümü yolları arasında bir yoldur.

Tamir etme kültürü ve elektronik atıklar

Tamir etmek aslında bizim kültürümüzde olan bir erdem. Ancak özellikle son yıllarda kullan – at kültürünün de etkisiyle tamir etme gereksinimi duymamaya başladık. Tamir kültüründe gerçekleşen bu zayıflık global bir meseledir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkelerde refah düzeyi yüksek olduğu için tamir ihtiyacı oldukça zayıflamıştır. Pakistan, Hindistan gibi Asya Kıtası’nda yer alan ülkelerde tamir kültürü batıya nazaran daha gelişmiş ve aktif durumdadır.

Tamir Kültürünü Geliştirme Hareketleri

Elbette Dünya’ya yararlı kültürlerin hayatta kalması için çeşitli faaliyetler yürütülmektedir. bu faaliyet alanlarından biri de tamir kültürü için gerçekleşmektedir.

ifixit hareketi tam da bu dönemde hayatımıza girdi.  ifixit.org sitesinden detaylı olarak görebileceğiniz felsefeleri aslında oldukça makul.

akrales_151223_0338_a-0

“Satın aldığımız eşya bizimdir ve onu tamir etme, içini açma ve yazılımına erişebilme hakkımız vardır”

Tamir etmek paramızın cebimizde kalması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik demek.

Tamir edilebilir ürünlerin üretilmesi, tamir sahasında yeni işgücü demek, kullanıcının özgürlüğü ve köle madenciliğin azalması demek.

Siz de satın alma kriterlerinizin arasına tamir edilebilirliği ekleyebilir, bu harekete destek olabilirsiniz.

Detaylı bilgi için ifixit.org

 

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir