Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği (EAGD) 2012’den bu yana hem elektronik atıkların geri dönüşümünü sağlamaya hem de bu süreçte sosyal fayda anlamında katma değer üretmek için çalışmalarına devam ediyor. Elektronik atıklar konusu çok ciddi bir sorun olduğu için bu amaç doğrultusunda tüm kurumların partnerlere ve proje ortaklarına ihtiyacı var. Elektronik atıkların geri dönüşümü konusu bir veya birkaç kurumun (ki bu kurumlar devlet kurumu bile olabilir) tek başına altından kalkabilmesi mümkün olmayan bir konu.  Bu manada proje ortaklıkları ve dayanışma çok önemli. EAGD kurulduğu günden bu yana bir yandan geri dönüşüm çalışmalarına yardımcı olurken yukarıda saydığımız gereklilikleri kamu oyuna duyurmaya devam ediyor. Duyarlı toplumumuz ve derneklerimiz sayesinde EAGD’nin kamu oyunu bilgilendirme çalışmaları önemli bir ortaklık ve proje daha doğurdu. EAGD ve POYD (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) elektronik atıklar konusunda inisiyatif almakla kalmayıp katma değer üretmek için de birlikte bir projeye başladılar.  Projenin ayrıntıları sizlerle bu yazı içerisinde paylaşacağız.

POYD ve EAGD Elektronik Atıkları Geri Dönüştürüyor!

Sorunun asıl kaynağı dolaşımda olan eski elektronik aletlerin doğru bir şekilde geri dönüşüm halkasına dahil edilememesi. Her şeyden önce bu konunun çözülmesi gerekiyor. Bu manada POYD ve EAGD projenin ilk ayağı olarak yıl sonuna kadar Türkiye genelinde otellerde eski elektronik eşyaların toplanması yönündeki protokolü hayata geçirdiler. Bu eski elektronik eşyaların toplanması konusu işin ilk basamağı. İkinci basamakta toplanan bu eski elektronik eşyaların geri kazanımı ve lisanslı geri dönüşüm firmalarıyla buluşturulması ve sağlıklı bir şekilde eski elektronik eşyaların geri dönüşüme kazandırılması yer alıyor.  Sosyal katma değerin nasıl oluşturulacağı ise bir sonraki başlıkta detaylı bir şekilde sizler için anlatıldı.

EAGD ve POYD Bilgisayar Sınıfları Kuruyor

Toplanan ve dönüştürülen materyallerden elde edilen gelir sayesinde EAGD’nin yıllardır yürüttüğü Köy Okullarına Bilgisayar projesi kapsamında ihtiyaçları tespit edilen okullara ortaya çıkan bütçe kapsamında bilgisayar sınıfları kurulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir