Elektronik atıklar konusunda belediyeler artık geçtiğimiz yıllara nazaran çok daha duyarlı davranıyor. Bu alanda aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarıyla da temaslarını sıkılaştırmış durumdalar. Kendi atık dönüşüm, ambalaj geri dönüşüm tesislerini oluşturan belediyelerin sayısında da artış yaşanmakta. Kağıt, karton gibi geri dönüşümü cazip materyallerin de geri dönüşümü ve atık toplanması konularında bazı belediyeler faaliyet yürütmektedirler. Bizler elektronik atıklar olarak sizlere bu tarz girişimler konusunda bilgiler sunmaya devam edeceğiz. Bu yazımızın konusu ise Kapaklı Belediyesi ve Elektronik Atık Toplama faaliyeti.

Kapaklı Belediyesi Elektronik Atıkları Topluyor

Elektronik atıkların geri dönüşümü kapsamında Kapaklı Belediyesi Elektronik Atıkları Topluyor.

Kapaklı Belediyesi, elektronik atıkların tehlikelerini aza indirmek ve kontrolsüz atıkları önlemek için elektronik atıkları diğer atıklardan ayrı topluyor.

Kapaklı Belediyesi, elektronik atıkların tehlikelerini aza indirmek ve kontrolsüz atıkları önlemek için elektronik atıkları diğer atıklardan ayrı topluyor. Geçtiğimiz aylarda Eski Belediye Meydanına konulan Elektronik Atık Toplama Kutusu’ndaki elektronik atıklar yetkili kurumlara teslim edildi.

Çevreye zarar veren, ama aynı zamanda ülke ekonomisi için değer taşıyan atık elektrikli ve elektronik eşyaların ekonomiye kazandırılması için eski belediye hizmet binasının arkasındaki meydana Nisan ayında 1 adet elektronik atık toplama kutusu koyan Kapaklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Atık, Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği Kapsamında (AEEE) Eski Belediye Meydanına konulan Elektronik Atık Toplama Kutusu’nu açarak toplanan atık elektronik eşyaları yetkili kurumlara teslim etti.

Ellerinde elektronik atığı olan vatandaşların Kapaklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 444 80 59 dahili 164 nolu numarayı aramaları durumunda ekiplerin verilen adrese giderek elektronik atıkları alacaklarını ve toplanan tüm atıklar bu iş için ayrılmış yerlerde muhafaza edilerek sonrasında geri dönüşüm tesislerine gönderileceğini belirten yetkililer, duyarlılıklarından dolayı vatandaşlara teşekkür etti.

Sitemizde yer alan diğer içeriklerde de bahsettiğimiz gibi elektronik atıklar sorunu ancak kolektif çalışmalar sayesinde çözüme erişebilecek bir global sorundur. Sadece sivil toplum kuruluşları, sadece belediyeler, sadece devlet ya da sadece özel girişimler ile altından kalkılması mümkün olan bir mesele değildir. Sizler de elektronik atık konusunda belediyelere temas edebilir veya EAGD gibi derneklerle irtibata geçebilirsiniz.

Kaynak : http://www.cerkezkoybakis.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir