Günümüz teknoloji dünyasının bir çıktısı olarak en büyük atık kalemlerinden biri de maalesef ki “hurda telefon” kalemi. Günümüzde tüm araştırma endeksi raporlarında ortaya çıkan sonuç paralellik göstermekte. Raporların ortak çıktısına göre Dünya’da mobil kullanım ciddi derecede piyasası domine etmekte. Mobil kullanım yaygınlaşmasının ortaya çıkmasında iki önemli cihaz türü rol oynamakta: Telefon ve tablet.

Hurda Telefon

Teknolojinin yaygınlaşması ve seri üretimin ortaya çıkmasıyla birlikte üreticiler tarafında ön görülemeyen meseleler ortaya çıktı. Bu meselelerin bir çoğu tüketiclerin lehine gelişmelerken aynı gelişmeler yine üreticilerin aleyihineydi. Örnek vermek gerekirse bir ampul, sıradan bir ampül yıllarca kullanılabiliyordu. Basit bir kadın çorabı ile araba çekmek bile mümkündü. Elbette bu dayanıklı malzemeler üretim döngüsü için hiç de iyiye işaret şeyler değildi. Üreticiler düzenli tüketim döngüsünü inşa edebilmek için yeni bir yaklaşım ortaya koydular. Bu yeni yaklaşımın adı ise teknik olarak “bilinçli eskitme” olarak bilinmekte. Bu konu her ne kadar geçtiğimiz on yılda unutulmaya yüz tutmuşsa da son zamanlarda Apple ve Samsung’un telefonlara uzaktan müdahele yoluyla yaptıkları yavaşlatma eylemleri bilinçli eskitme kavramını tekrar gün yüzüne taşıdı. Apple ve Samsung firmalarının yaptıkları ise resmen bilinçli eskitme kavramına yeni bir boyut getirdi. Çünkü her ne kadar bilinçli eskitme hoş karşılanmasa da iyi kötü bir etik boyut kazanmıştı. Ancak uzaktan müdahale ile telefonların yavaşlatılması hatta bozulması hiçbir şekilde etik olarak boyutlandırılamaz durumda.

Tabi ki bu durum hurda telefon boyutunun da her geçen gün büyümesine sebep olmakta. Çünkü daha önce yayınladığımız bir içerikten anlaşılabileceği üzere bu tarz firma eylemleri son kullanıcıları neticede yeni telefonlar almaya ittiği gibi eski telefonları da kısa sürede hurda kategorisine indirgemekte. Elbette elektronik atık problemi çerçevesinde baktığımız zaman bu çok ciddi bir sıkıntıya işaret etmekte.

Hurda Telefon ve Elektronik Atıklar

Bu lokal konudan bile anlayabileceğimiz gibi üretici tarafı elektronik atıklar konusunda duyarlılık sergilemediği gibi bu konunun olumsuz bir şekilde gelişmesine katkı sunmakta. Bunun için bizler hurda telefon konusu başta olmak üzere elektronik atığa dönüşebilecek her konuda hassasiyet göstermeye devam etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir