Akü, endüstri devriminin başlamasıyla önemi ortaya çıkmış önemli icatlardan biridir. Akünün icatı her ne kadar 1700’li yılların sonuna dayansa da kullanımının yaygınlaşması ve öneminin anlaşılması 20. yüzyıla denk gelmektedir. Elektronik bir cihaz olduğu için verimini kaybettiği zaman aküler de hurdaya çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere hurda akü bağışı hakkında bilgiler sunacağız.

Akü Nedir?

Her ne kadar birçoğumuz akünün ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilsek de biraz değinmemizde fayda var. Akü, akümülatörün kısaltılmasıdır. Akü içerisinde görevi icabı iki farklı olay gerçekleşir. Tersinir bir işlemdir.

Akü içerisinde elektrik enerjisi kimyasal enerjiye, kimyasal enerji ise elektrik enerjisine dönüştürülür. Akü, kullanımda değilken elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirir ve bu şekilde saklar. Daha sonra yeri geldiğinde yani elektrik enerjisine ihtiyaç hası olduğunda akü, enerji çıkışı sağlamak için içindeki kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Akülerin sırrı işte bu iki uçlu reaksiyondadır. Yoksa elektrik enerjisi dinamik bir enerji türüdür ve depolanamaz. Elektrik sürekli olarak akış içerisindedir. Elektrik çarpmalarının da sebebi budur. Elektrik, sürekli olarak kendine akmak için yol arar. Eğer devrenin bir ucu açıksa devreyi tamamlayacak her yerden elektrik geçer. Prizlerdeki devreler ucu açık devrelerdir ve 220 volt etkin alternatif akım vardır. Kontrol kalemi sokulduğunda devre tamamlanır ve ışık yanar. Kalem yerine metal çubuk vs. sokularsa sonu çok ciddi bir elektrik çarpması olacaktır. Bu bağlamda hurda aküler aynı zamanda elektronik hurda kapsamına girmektedir.

Hurda Akü Bağışı

Elektronik Atıklar olarak sizlere elektronik atıkların bağışlanması konusunda en iyi fırsatları sunuyoruz. Bu iyi bağış yelpazesi içinde doğal olarak “hurda akü bağışı” da mevcuttur.  Aküler ağır diye dert etmeyin. Ekiplerimiz sizlere iletişime geçerek uygun gün ve saatte adresinize kadar gelerek akünüzü kapınızdan teslim almaktadır. Hurda akü bağışında aklınıza takılar detayları bizlere arayarak sormaktan çekinmeyin. Bu yüzden bizlere iletişim kanalları aracılığıyla ulaşmanız Hurda Akü Bağışı öğrenme noktasında en sağlıklısı olacaktır.

Hurda Akü Bağışı İçin Telefon: 0216 706 12 56