Beledeyilerin elektronik atık hamlelerini sitemizde yayınlıyoruz. Artık Ereğli’de, elektronik atıklar toplanacak.

“Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli maddeler içeren, atık elektrikli ve elektronik eşyaların toplanmasına yönelik uygulama başlattı.”

Ereğli’de, Elektronik Atıklar Toplanacak

Kdz.Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü , Türkiye genelinde sadece13 belediyenin uyguladığı ve Karadeniz bölgesinde ilk olma özelliğini taşıyan çalışma ile tehlikeli maddeler içeren, atık elektrikli ve elektronik eşyaları toplayarak, geri dönüşüm tesisine gönderecek. Ereğli Belediyesi bu çalışmayla birlikte hem çevreci anlamda büyük bir adıma imza attı hem de bölgesinde emsal teşkile decek bir uygulamayı başlatmış oldu. Bölge açısından ön ayak olmak gibi önemli bir vazifeyi de Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde üstlenmiş oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilişim Sanayicileri ve İş Adamları Derneği İktisadi İşletmesi Desteği

Ereğli’de, Elektronik Atıklar Toplanacak projesinde Ereğli Belediyesi’ni yetkili kurum ve girişimler yalnız bırakmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteklediği, Bilişim Sanayicileri ve İş Adamları Derneği İktisadi İşletmesi (TÜBİSAD) tarafından hazırlanan Atık Elektrikli ve Elektronik eşya konteynırı, Kdz.Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Sahil Taksi yanındaki alana yerleştirildi.

Toplanacak olan elektronik atıklar arasında neler var?

Konteynır içinde nasıl elektronik atıklar yer alacak sorusunun cevabını vermemiz proje hakkında verilmesi gereken detaylardan biri. Atık ve kullanılmaz durumda olan beyaz eşyalar, televizyon, bilgisayar, küçük ev aletleri, oyuncak, tıbbı cihazlar ve bunun gibi atık elektrik ve elektronik eşyaların toplanacağı uygulama ile belli aralıklarla  konteynırdan alınacak atıklar, geri dönüşüm tesisinde depolanıp oradan da bertaraf edilmek ya da geri kazanılmak üzere yetkili kurumlara ulaştırılacak.

Ereğli’de, Elektronik Atıklar Toplanacak Projesinin Geleceği

Ereğli’de elektronik atık toplama projesi şu an için bir noktadaki konteynırda toplanan atıkların geri dönüşüme kazandırılması şeklinde ilerlemektedir. Ancak Ereğli Belediyesi bünyesinde Temizlik İşleri Müdürlüğü bu projeyi bir nokta ile sınırlamak niyetinde değil. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün bu uygulaması, şehrin bazı noktalarına da taşınması hedefleniyor.

Fethiye Belediyesi 10 Ton Elektronik Atık Topladı ve Yıldırım’da Elektronik Atıklar Geri Kazanılıyor haberlerimizi ilgili linklerden inceleyebilirsiniz.

Kaynak:www.kdzeregli.bel.tr

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir