Elektronik eşyaların kullanım süreleri ve elektronik atıklar hale gelmeleri arasında doğrudan bir ilişki mevcuttur. Bu makalemizde bu konuyu inceleyeceğiz.

Elektronik Eşya Tüketiminde Gelecek Eğilimi

Elektrikli ve elektronik eşyaların  satış hızının gittikçe yükselmesinin ana nedenlerinden bazıları teknolojik avantajlar, işlem gücü ve hızı, mobil erişim şebekelerinin güçlenmesi, hizmet ve ürünlerdeki fiyat düşüşleri olarak göze çarpmaktadır. Basit ve ön ödemeli mobil hatlar bir çok ülkede göreceli olarak çok ucuzlamış olup , hala düşmeye devam etmektedir. Aynı zamanda bilişim ekipmanlarının fiyatları , bilgisayarlar ve çevre birimleri , televizyonlar dizüstü bilgisayarlar , yazıcılar ve mobil cihazların fiyatları düşmeye devam etmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde düşük mobil cihazlar , üreticilerin giriş seviyesi akıllı telefon üretme ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır. Bir çok düşük fiyatlı ancak akıllı telefon 200 USD den daha düşük bir fiyatla satılmakta, Hindistan ve Çin deki bir çok üretici daha düşük fiyatlara bile satabilmektedir. Bu, daha çok insanın düşük fiyatlarla elektrikli elektronik eşya alabileceği, ve daha çok elektrikli elektronik eşyanın ise kullanılamaz hale geleceğinin göstergesidir.

Elektronik Atıkların Hızla Artmasına Etki Eden Etmenler

Elektronik eşyaların uygun fiyatlı olması ve fiyatlarının sürekli düşmesinin yanı sıra elektronik atık miktarının artmasına neden olan bir çok yan etken daha bulunmaktadır.  Birden fazla ürüne sahip olma, bulut bilişim servislerinin artışı, veri merkezlerinin artması ve daha düşük değişim süresi döngüleri gibi etkenler elektronik atıkların daha hızlı artmasına neden olmaktadır. Öncelikle , daha fazla insan daha fazla bağlanabilir cihaz satın almaktadır. Bir çok ülkede insanlar birden fazla telefona sahiptir ve birden fazla cihaza ( cep telefonu tablet dizüstü bilgisayar) sahip insan sayısı hızla artmaktadır. 2016 itibariyle Amerika’daki hemen hemen herkesin bir telefonu olmuş  ve telefona ek olarak tabletleri de olmaya başlamıştır.%25’e yakını e-book okuyucu almıştır. 2012 ve 2015 arasında akıllı telefon, bilgisayar ve tableti olan kişi sayısı %18’den %36’ya çıkmıştır.

Bulut Bilişim ve Elektronik Atık İlişkisi

Bulut bilişim trendleri, tek cihazdan bağlanmayı sağladığı için  bizi daha az cihaz kullanmaya teşvik etse de daha çok bulut bilişim teknolojisi daha çok veri merkezi anlamına, aynı zamanda daha çok elektronik atık anlamına da gelmektedir. Cisco global bulut endeksine göre , bulut bilişimden dolayı artan trafik hacmi artıyor ve önümüzdeki senelerde artmaya devam edecek.

Eskimiş ekipmanların hızla artmasının bir başka nedeni ise göreceli olarak düşen yenileme süresi. Teknoloji hızla geliştiği için bir çok kullanıcı daha sık bir şekilde , bozulmalarını beklemeksizin  elektronik cihazını değiştiriyor . Akıllı telefonların yaşam döngüsü , tüketicilerin yeni teknolojilere ve yeni dizaynlara ne kadar çabuk adapte olduğunu gösterir bir indikatör olmasının yanı sıra aynı zamanda artan elektronik atıkların da miktarını belirtmektedir.

Elektronik Eşyaların Kullanım Süreleri ve Elektronik Atıklar

Her ne kadar 2013 ve 2015 arasında akıllı telefon kullanıcılarının telefon güncellemelerini geciktirdikleri bilgisi verilse de, özellikle Amerikan yetişkinlerinin ve başlıca Avrupa birliği ekonomilerinin 18 ay – 24 aylık süreci aşmadıkları görülüyor. Tüketicilerin sıkça yeniledikleri elektronik cihazlar Akıllı telefonlar ile sınırlı değil elbette. En son güncellemelerden yararlanmak, daha hızlı işlem yapabilmek  ve en son teknolojilere ulaşabilmek için tüketiciler ve kurumlar düzenli olarak dizüstü bilgisayarlarını, masaüstü bilgisayarlarını, router (internet bağlantısının temelini oluşturan cihazlar), televizyon ve diğer cihazlarını  değiştirmektedirler.

Bir çok durumda eski ekipman bozuk olmasa bile değiştirilmekte ve kısaca güncelleme dışı olarak sınıflandırılmaktadır. En son geçişte, analog yayından dijital yayına geçiş bir çok televizyonu otomatik olarak devre dışı bırakmıştır.

Elektronik Atıklar Nasıl Toplanmalı?

Elektronik Eşyaların Kullanım Süreleri ve Elektronik Atıklar konusuyla alakalı bir başka konu da “Elektronik Atıklar Nasıl Toplanmalı?” konusudur. İlgili içeriğe erişim sağlamak için linke tıklayabilirsiniz.