İklim değişikliği günümüz dünyasının en büyük problemlerinden biri. Zira iklim değişikliği su kaynaklarının yönetiminden tutun tarım politikalarına kadar insanlığın canlılığını ilgilendiren pek çok sürecin yönetilmesini oldukça zorlaştırıyor. Çünkü tahmin edilemez bir iklim tohum ya da fide ekim dönemlerinden başlayıp hasatla sonuçlanan tüm tarım süreçlerini belirsiz hale sokuyor. Bunlarla birlikte ani fırtınalar, ekstrem hava koşulları gibi faktörler başta tarım olmak üzere pek çok geçim ve yaşam kaynağını tehlikeye sokuyor.

İklim değişikliğine yol açan pek çok sebep var. Bu sebeplerin başında da Dünya’nın atık yönetimini yapamaması geliyor. Plastik atıklar, elektronik atıklar, ağır sanayi, ormanlık arazilerin tahrip edilmesi ve okyanus kirliliği gibi çok ciddi boyuta ulaşmış problemler mevcut ve eğer insanlık yakın zaman içerisinde ciddi önlemler almazsa 2050 yılının aşılmasıyla birlikte gezegenimizde geri döndürülemez tahribatlar ortaya çıkacak. Özetle bugünün dünyasına dair bildiğimiz pek çok durum kalıcı olarak değişecek.

Elektronik Atıkları ve İklim Değişikliğine Olan Etkileri

Elektronik atıkların iklim konularıyla ilgili doğrudan ya da dolaylı pek çok etkisi söz konusu. En önemli etkiler ise elektronik eşyaların kullanımda olduğu dönemlerin dışındaki zamanlarda ortaya çıkıyor. Akıllı telefon üzerinden sizlere bir örnek verelim. Herhangi bir akıllı telefonun döngüsü şu şekilde özetlenebilir:

Avrupa Çevre Ajansı’nın yayınladığı bir raporda akıllı telefonların sebep verdiği sera gazı etkisinin %72’si madencilik, üretim, işleme ve bertaraf süreçlerinde ortaya çıkıyor. Yani tamamen kullanım dışı zamanlarda sera gazına etki ediyor.

Elektronik Atıklar ve Karbon Ayakizi

Elektronik atıkların sera gazı etkisi bıraktıkları karbon ayakizi değerleri üzerinden ölçülebeliyor. Doğru bir şekilde geri dönüşüm zincirine dahil olmayan her bir eski elektronik eşyanın sebep olduğu bir karbon ayakizi var. Şu anda elektronik eşyaları 1 yıl daha fazla kullanmamız karbın emisyonunda yıllık 4 milyon tonluk bir tasarruf sağlıyor. Bu karbon emisyonu tasarrufları çok önemli. Zira yıllık 4 milyon tonluk bir tasarruf bile insanlık ve çevre için çok önemli şeyler ifade ediyor. Konunun en güzel kısmı ise bireysel olarak herkese kolay işler düşmesi. Herkes sadece elektronik atık, plasitik atık gibi konularda duyarlı olarak bu dünyayı kurtarabilir.

10 Responses

    1. Teşekkür ederiz, elimizden geldiğince sorunlara dikkat çekip çözüme katkı sunmaya çalışıyoruz.

  1. Gelecek için büyük öneme sahip bir yazı olmuş, umarım herkesin bilinçlenmesine yardımcı olur.

    1. Sizlerin paylaşımları ve yorumları sayesinde bilinçlendirme faaliyetlerimizin güç kazanacağına inanıyoruz.

  2. İklim değişiklikleri gerçekten endişe verici bir noktaya gelmiş durumda. Belki de yaşayacak yeni gezegenler aramak yerine ellerimizle yarattığımız kirliliğin bilincine varıp bu konuda bi şeyler yapmalıyız. Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler.

    1. Kesinlikle size katılıyoruz. Yeni gezegen aramak insanoğlunun bir virüs gibi davranmasından başka bir şey olamaz. Elimizdekinin kıymetini bilmek ve dünyanın sorunlarını gidermek için hala çok geç kalmış değiliz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir