Elektronik atıklar konusunda sizleri bilgilendirmek bizler için oldukça önemli. Elektronik atıkların dönüşümü sayesinde aynı zamanda çevre açısından Dünya’ya ne gibiler katkılar sunuyoruz buna hep birlikte şahit olmalıyız düşüncesindeyiz. Elektronik atık geri dönüşümünün veya eski elektronik eşyaların geri kazanımının aşağıdaki üç alana katkı sağlamak olarak görmeliyiz:

 1. Bireyin ekonomisi
 2. Toplumun ekonomisi
 3.  Çevre ve insan sağlığı

Elektronik geri kazanım çalışmayan veya verimsiz materyallerin geri dönüşümün çeşitli yöntemleriyle değerlenmesini sağlamak yukarıda bahsettiğimiz 3 alanın hepsine hizmet sağlamaktadır. Elektronik atık nedir? ve Elektronik atıkların zararları başlıklı yazılarımızda elektronik atıklar konusunda oldukça detay verdik. Elektronik atıklar hakkında bilgiler yazımızda da oldukça önemli bilgiler ve istatistikler paylaşıyoruz.

Dünya genelinde elektronik atıkların ortaya çıkışıyla ilgili birbirinden çarpıcı ve sıkıntılı istatistiki bilgileri sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

 • 2009 yılında elden çıkarılan televizyon, bilgisayar ve çevre birimleri, mouse, klavye ve cep telefonlarının toplam ağırlığı 2,37 milyon ton olmuştur. (Diğer yazılarımızda bu verinin daha güncel değerlerine ulaşım sağlayabilirsiniz.)
 • Elektronik atıklar Amerika’nın toplam atığının %2 sini oluştururken, toplam toksik atık miktarının %70’ini oluşturur.
 • Her yıl 20- 50 milyon ton elektronik atık tüm Dünya’da genelinde kontrollü veya kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkmaktadır.
 • Cep telefonları ve diğer elektronik eşyalar altın ve gümüş gibi madenleri içerir, Amerikalılar her sene 60 milyon dolarlık altın ve gümüşü çöpe atmaktadırlar. (Bu rakam çok ciddi bir ekonomik kaybın ve israfın göstergesidir.)
 • Ortaya çıkan ve elektronik atık olarak adlandırılan atıkların bir çoğu tekrar kullanılabilecek ve geri dönüştürülebilecek materyallerden oluşmaktadır. Elektronik atıkların geri dönüşümün sağlayacak pek çok sistem mevcuttur.
 • Toplam ortaya çıkan elektronik atığın sadece %12,5 ‘u geri dönüştürülebilmektedir. (Bu rakam istenilen standartların çok altındadır.)
 • Her 1 milyon adet cep telefonunun geri dönüştürülmesinden 17 ton bakır , 350 kg gümüş , 35 kg altın ve 15 kg paladyum geri kazanılabilir.
 • 1 milyon dizüstü bilgisayarın geri dönüştürülmesi 3657 evin yıllık enerji sarfiyatına karşılık gelir.
 • Elektronik atık hala en hızlı artan atık türüdür.
 • Bir bilgisayar ve monitör üretebilmek için 250 kg fosil yakıt , 25 kg kimyasal ve 1,5 ton su tüketilmektedir.

1 yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir