elektronik-atiklarda-asya-birinci

2016 datalarına göre, Asya 18,2 milyon ton ile elektronik atık üretiminde başı çekerken, Afrika 2,2 milyon ton ile en az üretim yapan kıta olarak göze çarpıyor.  Asya’yı 12,3 milyon ton ile Avrupa, 11,3 milyon ton ile Amerika, 2,2 milyon ton ile Afrika ve 0,7 milyon ton ile Okyanusya (Avustralya ve komşu ülkeler) takip ediyor. Dünya’nın en kalabalık kıtası olması, sanayide ve üretimde Çin gibi bir devi barındırması gibi parametrelerden de anlaşılabileceği gibi elektronik atık üretiminde Asya ilk sırada yer almış oluyor.  (Hindistan ve elektronik atıklar için tıklayınız)

Okyanusya en az elektronik atık üreten kıta olmasının %6’lık geri dönüşüm oranı ve yanı sıra kişi başı düşen elektronik atık miktarında ise 17,3 kg ile oldukça yüksek bir miktara sahip. Avrupa %35 lik bir toplama ortalamasına sahip olmakla beraber kişi başı 16,6 kg’lık elektronik atık üretmektedir. Amerika  kişi başı 11,6 kg elektronik atık üretmekte ve ürettiği elektronik atığın %17 sini geri dönüştürmektedir. Bu açıdan Asyada’ki %15’lik geri dönüşüm oranı ile kıyaslanabilir. Ancak Amerika’ya kıyasla Asya kişi başı daha az elektronik atık üretmektedir 4,2 kg / kişi. Afrika da ise kişi başı 1,9 kg’lık üretim ve hemen hemen hiç geri dönüşüm  olmamaktadır.

Kaç Ülkenin Elektronik Atık İstatistiklerine Erişim Söz Konusu?

Sadece 41 ülke resmi olarak elektronik atık istatistiklerini tutuyor.  Dolayısıyla toplama oranlarının düşüklüğü kısmen , toplama istatistiklerinin eksik olmasıyla da açıklanabilir. 41 ülke dışındaki diğer 16 ülkenin hesaplamaları , tahmin üzerine yapılmaktadır. Elektronik atığın ezici bir yüzdesini oluşturan 34,1 milyon ton un akibeti bilinmemektedir.  Elektronik atık yönetmeliği ve mevzuatı olmayan ülkelerde , elektronik atık diğer evsel atıklara karışmakta , ister depolansın , ister geri dönüştürülsün  ,  bu rakamların içine dahil edilmektedir.  Haliyle bu ülkelerde elektronik atıkların içindeki zehirli maddelerin havaya suya ve toprağa karışması , çalışanların zehirlenmesi gibi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Her geçen gün daha çok ülke elektronik atık konusundaki hassasiyetlerine istinaden yönetmelikleri uygulamaya geçirmektedirler. Buna rağmen dünya nüfusunun 2016 verilerine göre %66 ‘sı elektronik atık yönetmeliği kapsamı altındadır , ve 2014 yılındaki %44 lük rakama kıyasla görülen gelişme umut vericidir.  Bu gelişme ağırlıklı olarak 2016 yılında hindistanın elektronik atık ile ilgili yönetmeliği kabul etmesi ile elde edilmiş olmasına rağmen elektronik atık ile ilgili politikalar geliştiren ülkelerin ölçülebilir toplama ve geri dönüşüm hedefleri konusunda da hassasiyet göstermesi ile birlikte gerçek meyvelerini vermeye başlayabilir.

Mevcut istatistikler gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere olan elektronik atık akışını ne yazık ki açıklamaya yetmemektedir. Nijeryada 2015/2016 yıllarına ait bir çalışmaya göre Nijeryaya gelen elektronik atıkların %77’si Avrupa ülkelerinden ithal edilmektedir. Bazı durumlarda kullanılmış ekipmanlar yolda hasar görse bile elektronik atık haline dönüşmekte , parçaları tamir edilebilir veya 2. El pazarında değerlendirilebilse bile elektronik atık olarak muamele görmektedir. Düşük gelirli ekonomilerde elektronik atık yönetimi altyapısı olmadığı için özellikle bu tip değerlendirmelere dikkat çekilmelidir.

Elektronik Atıklar Konusunda Yasal Düzenlemeler

Elektronik atıklar konusunda getirilen yasal düzenlemelerin ve aktivitelerin yararlı ve verimli olup olmadığını anlamanın yolu doğru istatistiklere sahip olmakla başlamaktadır. Bu datalar olmadan yeni iş planları yapmak ve kurumsal geliştirme çalışmaları yapmak da oldukça zorlaşmaktadır.

Ülkemizde Elektronik atıkların geri dönüşümünü destekleme derneği , okullar , ofisler ve site gibi yaşam alanlarında elektronik atık toplanması yönünde projeler gerçekleştirmekte , çıkan güvenilir verileri, elektronik atıkların daha yüksek verimlilikle toplandığı ve geri dönüştürüldüğü bir sistem yararına kullanmakta ve sürekli olarak daha iyiye giden sistemler dizayn edilmesi noktasında aksiyon almaktadır.

Elektronik Atık Üretiminde Asya İlk Sırada Peki Dünya’da Durum Ne?

Ana konumuzu Aysa’daki elektronik atık üretimi oluşturmakla birlikte konuya bütüncül yaklaşmak gerekir. Buna istinaden “Dünya’da Ne Kadar Elektronik Atık Çıkıyor?” Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir