Çoğu elektronik atık geri dönüştürülebilir olsa da gerçek şu ki, söz konusu hedef büyüyen elektronik atık sorununun üstesinden gelmekse dünya olarak bunun çok gerisindeyiz. United Nations Üniversitesi, her yıl 45 milyon ton bilgisayar, televizyon, cep telefonu ve diğer elektronik eşyaların dehşete düşürecek şekilde çöpe atıldığını tahmin ediyor. Ve bu elektronik atık’ların hikayesi, bir noktada yok edilmeleri gerektiğinde, çöplüklerde sona eriyor.
 
 
Ne yazık ki, elektronik atık sorununun dünyayı nasıl daha kötü bir şekilde etkilediğine dair korkunç bir tablo çizen çok daha fazla istatistik, gerçek ve rakam var.  Bu yazımızda, elektronik atıklarla ilgili sizi dehşeet düşürecek sayıları aşağıda listeledik.
 
 
1- 2014 yılında dünya çapında yaklaşık 41,8 milyon ton elektronik atık üretildi. 2018 yılında, küresel olarak üretilen elektronik atık miktarı yaklaşık 49,8 milyon tona ulaştı. Kontrolsüz ve bilinçsiz şekilde devam edilirse bu durum 2050 yılına kadar 120 milyon tonu ikiye katlayabilir.
 
 
2- Şu anda, tüm elektronik atık miktarının yalnızca yüzde 15-20’si geri dönüştürülmektedir.
 
 
3- Araştırmalar, bilgisayar ve monitör üretmenin en az 1,5 ton su, 21 kilo kimyasal ve 240 kilo fosil yakıt gerektirdiğini gösteriyor.
 
 
4- Cep telefonları, gümüş ve altın gibi yüksek miktarda değerli maddeler içerebiliyor.
 
 
5- Küresel elektronik atık miktarının yılda yüzde 8 oranında büyümesi bekleniyor.
 
 
6- Defra (İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı)’ya göre, e-atık çevreye salındığında kan ve böbreklerden merkezi ve periferik sinir sistemlerine kadar insan vücudunda ciddi hasarlara neden olabilir.
 
 
7- Çin’de bir kasaba olan Guiyu, elektronik atıkların sokakları kirlettiği ve sakinleri zehirlediği birçok e-atık boşaltma alanından sadece biri. Halk bu konuda inanılmaz zarar görmüş durumda.
 
 
8- Elektronik atık, toplam toksik atığımızın %70’ini oluşturuyor.
 
 
9- 1 milyon dizüstü bilgisayarı geri dönüştürmek, yılda yaklaşık 4000 evin kullandığı elektriğe eşdeğer enerji tasarrufu sağlıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir