Bütünü anlama noktasında bilgi yığınları arasında boğulmamak için karmaşık büyük konuları küçük parçalara ayırarak incelememiz konuyu anlamamız açısından oldukça faydalı olabilir. Bu şekilde konuları küçük parçalara ayırıp bütünü anlama çabasına teknik olarak “tümevarım” denir. Bunun tersi de mevcuttur. Bütün bir konuyu anladığınız takdirde “tümdengelim” metodunu kullanarak küçük parçaları anlamak da mümkündür. Elektronik atıkların geri dönüşümünü ideal yollarla sağlamak Dünya’da hali hazırda mevcut olan dijital eşitsizliği giderme noktasında büyük katkılar sağlayabilir.

Artık günümüzde elektronik atıkların son derece zararlı olduğunu bilmekteyiz. Elektronik atık tipi materyaller kesinlikle uluslararası standartlara uygun bir şekilde geri dönüştürülmeli. Belki bundan birkaç yıl önce olsaydı elektronik atık konusu tek başına incelenebilirdi ancak günümüzde bu mümkün değil. Mutlaka ve mutlaka bu üç konu yani dijital eşitsizlik, elektronik atık ve geri dönüşüm konuları birlikte işlenmeli.

Elektronik atık bir problem olmakla birlikte aslında aynı zamanda büyük de bir fırsat. Biz www.elektronikatiklar.com sitesi olarak yayınlarımızda buna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Elektronik atıklar ve geri dönüşüm esasına bakacak olursanız günden güne hızla büyüyen bir sektör.

Elektronik atıkların içerisinde yeter miktarda değerli materyaller bulunmaktadır. Geri dönüşüm bu noktada çift taraflı çalışırız. Zararlı inorganik yapıdan kurtulurken, inorganik yapının muhtevasında değerli organik elementler de rafine edilir. Bu öz bilgiden sonra bir de tasarrufların boyutuna bakalım.

Eğer 1 adet bilgisayar kasası, 1 adet monitör, 1 adet dizüstü bilgisayar, 1 adet cep telefonu, 1 adet yazıcı aynı anda geri dönüştürülürse ne kadar tasarruf ederiz rakamlara bil bakalım:

Tasarruf edilmiş olur. Rakamlar inanılmaz değil mi? Belki size inanılmaz geliyor fakat bu tasarruf rakamları +-2 ihmal oranıyla birlikte ihtiva etmektedir. Bu geri dönüşüm aynı zamanda karbon ayakizi olarak anlandırılan çevre kirliliğini de engellemiş olur.

Dünya’da maalesef eşitsizlik kavramı dendiği zaman, atık problemi dendiği zaman akıllara kara kıta olarak kazınmaya çalışılan Afrika gelmektedir. Afrika, elektronik atık,dijital eşitsizlik ve geri dönüşüm sancılarının en çok çekildiği kıtalar arasında gelmektedir. Ayrıntılar için Elektronik Atıklar ve Afrika yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir