Bu yazımızda çok önem verdiğimiz, sizlerin bilgilenmesi gerektiğini düşündüğümüz bir konuyu seçtik: Elektronik atık ( AEEE ) yönetmeliğinde tüketicilere ve dağıtıcılara düşen görevler nedir ?

Ülkemizde yürürlükte olan AEEE ( elektronik atık ) yönetmeliğinin belediyeler ve üreticilere getirdiği sorumluluklardan önceki yazılarda bahsetmiştik.

Şimdi ise tüketicilerin, yani bizlerin elektronik atıklarla ilgili yapması gerekenleri inceleyeceğiz.

Öncelikle,  hepimizin evinde bir köşede çöpe atılacağı günü bekleyen bir elektronik atık mutlaka bulunuyor.  Eski bir ütü, modası geçmiş cep telefonları, bozuk bir televizyon,  yumak haline gelmiş kablolar bunlardan sadece bazıları… Bunları çöpe atmamak ve biriktirmeye bir süre daha devam etmek yapacaklarımız arasında ilk sırada olmalı.

İkinci olarak ise bağlı bulunduğumuz belediye ile iletişime geçmeli, temizlik işleri veya çevre koruma müdürlüklerinden destek istemeliyiz. Halen çok az belediye elektronik atıkları toplasa da bizden gelecek bir talep onları harekete geçirebilir. Unutmayalım ki elektronik atıkları toplamak veya toplatmak onların sorumluluğu.

Belediyeler ya sizin iletişim bilgilerinizi alıp evinizden elektronik atıklarınızı teslim alacak, ya da bir atık getirme merkezi veya konteyner’ın bilgisini vereceklerdir. Bu durumda sizin elektronik atıklarınızı o noktaya götürmeniz gerekecektir.

Bize destek olabilecek başka bir kuruluş ise elektronik eşya satıcıları. Gelin hep beraber yönetmeliğin ilgili maddesini okuyalım;

“Yeni bir ürün sattıklarında, tüketici tarafından talep edilmesi halinde eş tipte ve aynı işlevi gören eski eşyayı markası, modeli, üreticisi ve muhtevasına bakılmaksızın almakla, yeni ürünün alıcının adresine teslim edildiği durumlarda, dağıtıcıya veya onun adına teslimatı yapan kuruluşa iade edilen evsel AEEE’yi aynı yerden almak ve bunun için herhangi bir nakliye ücreti veya başka bir ilave ücret talep etmemekle…”

Bu noktada elektronik zincir mağazalarının  deposunda yeterli alan olmadığı için ve yüksek kiralar ödedikleri için çamaşır makinası veya buzdolabı gibi eşyaları alamadıklarını göreceksiniz. Hatta bu mağazalarda çalışanların bir çoğunun böyle bir konudan haberi bile yoktur. Tabii ki, böyle bir durumda mağdur olmamak için önceden arayıp sormakta yarar var.

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir