Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte kaçınılmaz olarak hepimiz elektronik eşyalara daha kolay erişmeye ve hızla tüketmeye başladık. Elektronik eşyların artışı şu soruyu gündeme getirdi: Elektronik Atığımı Ne Yapabilirim? Çünkü elektronik eşyaşların artışı aynı zamanda atıkların artması anlamına da gelmektedir.

Bunun sonucunda tüm dünyada 42 Milyon ton elektronik atık oluşurken, Türkiye  503 bin ton ile 17. sırada yer aldı . REC Türkiye’nin hesaplamalarına göre ise 800 bin tonu aşkın elektronik atık şu an ülkemizde.

59594

Yönetmelik ne diyor?

Halihazırda yürürlükte olan yönetmelikle birlikte üreticilerden dağıtıcılara, belediyelerden tüketicilere kadar bir çok kesime sorumluluk yüklenmiş durumda. Belediyeler toplamak veya toplatmakla, üreticiler ise kâr amacı gütmeyen bir organizasyon vasıtasıyla bu toplama çalışmalarını koordine etmekle yükümlü.

Ancak belediyelerin maddi durumu eğitim, toplama ve atık getirme merkezi kurulmasına el vermediği için, üreticilerin bu noktada devreye girerek, elektronik atıkların toplanmasında daha aktif rol almaları gerekmekte.

Sivil toplum bu soruna nasıl bir çözüm geliştirdi

Bu geçiş sürecinde EAGD derneği, tamamen üniversite öğrencileri,  akademisyenler ve çevre mühendislerinden oluşan ekibi ile son kullanıcılardaki elektronik atıkların toplanması noktasında koordinasyonun sağlanmasında önemli bir rol alıyor. Birleşmiş Milletler Üniversitesi altındaki elektronik atık platformuna üye olan dernek, aynı zamanda Türkiye’den katılan tek oluşum.

resim4

Dernek, yetkisi olmadığı için elektronik atık toplamıyor , ancak yaptığı projeler ve eğitimlerle elektronik atıkların zararları hakkında vatandaşları bilinçlendiriyor , ve evindeki elektronik atığı ne yapacağını bilmeyen kişiler ile bağlı bulunduğu belediyeler arasında bir bağlantı kuruyor.

Böylece hem belediyenin hem de elektronik üreticilerinin daha az maliyetle yükümlülüklerini yerine getirmelerini, son kullanıcıların ise elektronik eşyalarını güvenilir şirketlere emanet ettiğinden emin olmalarını sağlıyor.

Aynı şekilde elinde bertaraf veya geri dönüşüm amacıyla elektronik atığı olan kurumlar, atıklarını EAGD’ye bildirerek  lisanslı geri dönüşüm firmalarında değerlendirebiliyorlar. Böylece bertarafın güvenliği ve 2. el satışının olmadığından emin oluyor, dilerlerse bu çalışmalarını kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak da halkın dikkatine sunabiliyorlar.

Devam eden sosyal sorumluluk projelerinden bir tanesi de  “Geçmişi Geleceğe Dönüştür “Köy okullarına bilgisayar projesi.

resim2

Dernek, çalışan çalışmayan bilgisayarınızı tamir edip ihtiyacı olan köy okullarına yolluyor. Böylece hem bilgisayarınız elektronik atık olmaktan kurtuluyor, hem de eğitime destek vermiş oluyorsunuz.

Şimdiden Malatyada bir sınıf kuruldu bile…

resim1

Evinizde ve işyerinizde eski elektronik eşyanız varsa http://www.eagd.org.tr/iletisim/ adresindeki formu doldurabilir ve atık beyanında bulunabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir