atikcopdegildir

Elektronik Atık Nedir?

Elektronik atık denilen kavramı biraz açmamız konunun net bir şekilde anlaşılması için gereklidir. Elektronik atığın terimsel olarak detaylarına aşağıda değindik ancak bununla birlikte özet geçelim. Elektronik atık nedir? Elektronik atık, kısmen çalışır veya çalışmaz durumda olan, verimini kaybetmiş cihazlardır. Bizler Elektronik Atıklar olarak, sizlerden aldığımız elektronik atıkları durumlarına göre değerlendiriyoruz. Bazı atıklar var ki hiç zaman kaybetmeden geri dönüşüm sürecine sokulmalı. Bunlar her an içindeki zehirli kimyasalları sızdırabilecek, bir daha asla kullanıma kazandırılamayacak elektronik cihazlardır.

Atık Çöp Değildir!

Atık kategorisine giren hiçbir materyal çöp değildir ve çöpe gösterilen muamele yapılmamalıdır. Bu konuda hassas olmamızı gerektiren iki sebep mevcuttur. Bu iki sebebi şöyle özetleyebiliriz:

  1. İnsan ve Çevre sağlığı
  2. Ekonomik Getiriler

Birinci konu oldukça kıymetlidir. Dönüştürülmeyen plastik gibi, elektronik atıklar gibi mevzular insan ve çevre sağlığına zarar olarak geri döner. Bunun bedelinide tüm insanlık ağır öder. İkinci başlık da birinci başlığa gösterilecek hürmetin getirisidir diyebiliriz. Zira ülkemizde “hurda”, “plastik hurdası”, “elektronik hurda”, “anakart hurdası” gibi tabir edilen malzemelerin ekonomik getirileri de söz konusudur. Elektronik atıklarınız için en iyi fiyatları bizden alabilirsiniz.

Çöpe atılmaması, çöpe gösterilen muamelenin gösterilmemesi gereken malzemeler ise şöyle listelenebilir:

  1. Elektronik Atıklar
  2. Plastik
  3. Ambalaj
  4. Pil
  5. Karton ve kağıt

Elektronik atıkların zararları tahminleirn çok ötesindedir. Ayrıntılı makalemize linkten ulaşabilirsiniz.

Elektrikli ve Elektronik Eşya Nedir?

Elektrikli ve Elektronik Eşya; alternatif akımla 1000 voltu, doğru akımla da 1500 voltu geçmeyecek şekildeki kullanımlar maksadıyla tasarlanmış olan, uygun bir biçimde çalışması için elektrik akımına veya elektromanyetik alana bağımlı olan eşyaları ve bu akım ve alanların üretimi, transferi ve ölçümüne yarayan eşyaları kapsamaktadır.

Kısaca Elektronik Atık

Elektronik atık ise elektronik cihazların sahibi ya da kullanıcısı tarafından kullanım ömrü tamamlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda evlerde ya da iş yerlerinde sıkça kullandığımız televizyon, radyo, bilgisayar, yazıcı, çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, mp3 çalar, klimalar, kablolar vs. gibi günlük hayatımızda kullandığımız ürünler birer elektronik atık sınıfına girmektedir. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya yönetmeliğine göre elektrikli ve elektronik eşya kategorileri büyük ev eşyaları, küçük ev aletleri, bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları, tüketici ekipmanları, aydınlatma ekipmanları, elektrikli ve elektronik aletler (büyük ve sabit sanayi aletleri hariç olmak üzere), oyuncaklar, eğlence ve spor ekipmanları, tıbbi cihazlar, izleme ve kontrol aletleri ve otomatlardır.

Elektronik Atık Bağışı

Ayrıca elinizdeki elektronik atıkları geri dönüşüm projelerinde değerlendirmek üzere bağışlayabilirsiniz. “Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği” ve “Köy Okullarına Bilgisayar” oluşumu bağış yapabileceğiniz resmi ve güvenilir kuruluşlardır.